11 ביולי 2024

יהדות חילונית זו לקיחת אחריות

מוטב שכל אזרח ישראלי ימצא את הדרך הנכונה לו ללמוד להכיר ולשלוט במקורות ישראל בכדי לעצב את עתיד המדינה כדמוקרטיה יהודית ברוח מגילת העצמאות.
13 במאי 2024

שירים בין הפסוקים

"שירים בין הפסוקים" אלבום מוזיקלי המכיל שמונה שירים בהשראה תנ"כית
4 בינואר 2024

מהי הדרך אל החופש?

חירות, חופש, הן צמד מילים בלתי מושגות שתמיד נמצאות שם, באופק , ואנחנו רוצים מאוד להגיע אליהן... האמנם?
28 בנובמבר 2023

כ"ט בנובמבר כסיפור של אהבה וחושך

תכנית החלוקה של ארץ ישראל לשתי מדינות יהודית וערבית התקבלה באו"ם ב 29 בנובמבר 1947. מה נוכל לקחת ממנה למציאות האקטואלית שלנו?
1 בנובמבר 2023

חידוש עצמאות בצל מלחמת הישרדות

מתוך מלחמה עזה יבנה העם מחדש ויחדש את עצמאותו. זו השעה לשוב ולחזור לכונן כאן חברת מופת. עם כל קנה שיורה בחזית, ניצב בעורף מחנך ומחנכת.
6 באוגוסט 2023

חילוניות

מסע לתוך נבכי הזהות היהודית הישראלית. על חלוצית שעומדת בתשתית יסוד המדינה שעם הזמן הלכה וטושטשה עד כמעט היעלמותה, או שמא היא חוזרת?
29 ביוני 2023

יהודית ודמוקרטית עושים בסופר

שני עובדים כלליים ברשתות מתחרות. אחד ממוצא ערבי והשני מזרחי, שרים בהונגרית על מצבה של לקוחה שסביר להניח שהייתה ניצולת שואה. חיבור לשורשים, דו קיום, אקזיסטנציאליזם במחלקת הקפואים.
11 במאי 2023

מאור הירח לילדי הירח – יום הולדת חמישים לאביב גפן

גפן מייצג קול מעניין, מזוקק, ייחודי, אולי גם בנאלי בשנים האחרונות. אין ספק בהיותו יוצר ומוסיקאי מוכשר. מגיע לו שלל ברכות ליום הולדת חמישים, למעשה זה גם יום הולדת שלנו, חובבי התרבות הישראלית.
1 במאי 2023

אחד במאי כמקור השראה עבורנו

לכל ילד מגיע בית חם, מזון וחינוך. אלו ערכים שצריך לטפח ובשמם כדאי לגלות מודעות ליום המיוחד הזה
5 במרץ 2023

פורים במסורת ובתרבות ממהפך להתגלות

הידיעה שיש ביכולתנו לקחת אחריות על גורלנו זה מוטיב חוזר בסיפורי הגבורה של ישראל. את המוטיב הזה מתוך המגילה, ניתן לקחת לחיי היום יום שלנו.
1 בפברואר 2023

שירת הים נס תרבותי

מה משמעותו של הנס בימינו? האם גם היום קורים לנו ניסים? האם כדאי לסמוך על ניסים?
30 בינואר 2023

הברכה והקללה בזהות היהודית

יהדות זו הזמנה לשיח ולא קביעה דוגמטית של מצווה כזו או אחרת שבשמה אפשר להשבית מדינה.
22 בנובמבר 2022

בר מצווה בדרך שלך

טקס בר מצווה משמעותי עשוי לחזק את הביטחון העצמי והזהות האישית של הנער או הנערה. להעמיק את קשריו עם משפחתו, שייכותו לתרבות עשירה ויכולתו למצוא את קולו או את קולה הייחודי בתוכה. הטקס מתאים לנערים ולנערות, באופן שוויוני מתוך תפיסה שהיהדות שייכת למי שרוצה בה, ומרגיש/ה שייכות לעם ולתרבות היהודית בלי הבדל מוצא או מין.
17 בנובמבר 2022

שרים עם העולם

התרבות היהודית משוחחת עם תרבויות העולם. אני מאמין בכוחם של שירים לרומם את הנפש בכל הגילאים.
8 בנובמבר 2022

זיכרון רצח רבין כהזדמנות לשיח בונה בחברה

כיום, במציאות הישראלית. נראה כאילו השסע החברתי רק הולך ומחמיר. כאילו לא למדנו לקח. אני מאמין כי החיבור לזהות יהודית ולמקורות תרבות ישראל על פי תפיסת היהדות החילונית, יכולה לסייע לקדם שיח בונה בין הזרמים השונים בחברה.
9 באוקטובר 2022

תובנה משליחות ציונית לארה"ב

מה לי ולדוד מוכר הגרעינים בבאר שבע, או לרב סטיבנס מעיירה דרומית אמריקאית, הם בכלל לא מכירים אחד את השני וכנראה גם לא יכירו והם שייכים לאותו עם? אין להם שפה משותפת, הם גרים כל כך רחוק אחד מהשני, הם נראים אחרת, אולי הם מגזע אחר.
14 בספטמבר 2022

בין התחלה להתחדשות

מתי אנחנו מאירים את החושך, עוזרים לשפר את המצב האישי שלנו או של הזולת הסובב אותנו, ומתי אנחנו יוצרים אור חדש, משהו שעוד לא היה כאן, והוא ייחודי משלנו.
7 בספטמבר 2022

היכן עובר גבול הסליחה?

מה יש ביום הכיפורים שרבים מתחברים אליו? במה הוא שונה מחגים אחרים שמושכים פחות קהלים לבית הכנסת? אולי יש משהו בנהירה אחר בקשת הסליחה. אולי קל לבקש סליחה בפניה לאל עליון באמצעות התפילה בבית הכנסת, וקשה יותר לבקש סליחה מעצמנו או מהסובבים אותנו על כאב וצער שגרמנו.
10 באוגוסט 2022

דף מקורות לימוד לט"ו באב היום המאוהב

כיצד משפיע העידן המודרני על התפיסה המסורתית של האהבה? כיצד מקורות התרבות היהודית יכולים לתרום להבנת משמעות האהבה?
7 ביולי 2022

נדודים במדבר כטקס מעבר

בטקס מעבר אנו מתכנסים לחגוג יחד, עוצרים את שגרת ימינו, לרגע משמעותי המציין אירוע חשוב בחיים אולי כמו נדודים במדבר, במובן החיובי, הנקי והרוחני
2 במרץ 2022

תפילה לשלום

נְיַחֵל כִּי לַנָּסִים עַל נַפְשָׁם מִפְּנֵי הַתֹּפֶת יִמָּצֵא בִּמְהֵרָה מַחְסֶה הַגַּנָּה מִי יִתֵּן וְיִשָּׁמֵר כְּבוֹדָם
2 במרץ 2022

מעגל סגור פתוח

הַקּוֹזָק שֶׁהִטְבִּיעַ אֶת אַבָּא שֶׁל סַבָּא בַּנָּהָר הוּא סַבָּא רַבָּא שֶׁל חַיָּל אוּקְרָאִינִי שֶׁאֲנִי מְאַחֵל לוֹ דֶּרֶךְ צְלֵחָה בַּמִּלְחָמָה נֶגֶד טַנְקִיסְט רוּסִי
28 בנובמבר 2021

מוטיב האור בחנוכה – בין ניסים למעשים

חנוכה בתרבות היהודית סובב סביב מוטיב האור. בכל אחד ואחת מאתנו טמונה היכולת למצוא את הדרך הנכונה לנו, להגיע להארה.
27 באוקטובר 2021

מערת המכפלה בתרבות היהודית – חוויה אישית מפרשת "חיי שרה"

הסכסוך הישראלי פלסטיני, סבוך מאוד, וקשור בנרטיבים שונים שלרוב מתנגשים זה בזה. אני מאמין כי הקשר הבין אישי בין מנהיגים דתיים, מובילי דעת קהל ואזרחים מן השורה בכל אחד מהעמים, יכול להוביל תהליך של קירוב לבבות הדדי. גם כשהפוליטיקאים בצמרת ההנהגה מתקשים להגיע לפתרונות מדיניים.
17 באוקטובר 2021

יסודות הישראליות הנעדרים ממערכת החינוך

לא ייתכן כי מדינת היהודים השואפת להיות מדינה נאורה, שוחרת שלום. תאפשר התעלמות גסה ואגרסיבית משפת מיעוט לא מבוטל השוכן לצד כל עיר עיירה או יישוב בתוך הארץ ומעבר לגבולותיה. מערכת החינוך הממלכתית אינה מעודדת את שני היסודות המרכיבים את התמונה השלמה של הישראליות. ילדים ונערים מסיימים את מסגרות הלימודים ומתגייסים לצבא כשאינם בקיעים ביסודות היהודים של המדינה היהודית.
12 באוקטובר 2021

הומניזם כבסיס ליהדות חילונית

  הומניסט רואה באדם את מרכז העולם. דואג להטיב עם האדם באשר הוא אדם. על פי הצו הקטגורי של קאנט: "עֲשֵׂה מַעֲשֶׂיךָ רַק עַל פִּי אוֹתוֹ […]
31 באוגוסט 2021

מחשבות על אלוהים

אפשר להגיד שאלוהים הוא הכול והכול אלוהים. אפשר להגיד שלא ניתן להגדיר דבר כי אלוהים אינו מוגדר, אולי הוא זה שטובע בי את הכתיבה ואני רק חושב שאני מממש אותה על הדף.
31 באוגוסט 2021

איך להרכיב את הפאזל

התארחה אצלנו במדרשה קבוצה מאוד מיוחדת של תלמידים משני תיכונים מהחלק המערבי של גרמניה, ליד העיר דיסלדורף. מפגש בין גרמנים לישראלים תמיד מרתק וחשוב בעיני ...
31 באוגוסט 2021

מחשבות על ט באב

תשעה באב הוא יום אבל לאומי, שלעתים נדמה שהוא נחלת הדתיים בלבד. כחילוני היום הזה מוכר לי בעיקר כמטבע לשון. כשהייתי עצוב אימא שלי הייתה שואלת "למה אתה עם פרצוף תשעה באב?" 
31 באוגוסט 2021

ערכי התרבות היהודית

"את היום השמיני ברא למשוררים". כך פתחתי את השיר "בריאה" שכתבתי לפני כמעט עשר שנים כשהתחלתי את ההכשרה לרבנות חילונית הומניסטית במכון "תמורה יהדות ישראלית".

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.