תרבות וחגי ישראלהדרך לחוף הסליחה

איך מבקשים סליחה בדתות השונות וממי? הרצאה סוחפת למסע בעקבות נפש האדם. ההרצאה מחולקת לשני חלקים. בחלק הראשון אציג את משמעות מושג הסליחה בנצרות, באסלאם ובבודהיזם באמצעות סרטונים, תמונות, מייצגי אומנות וציטוטים מכתבי הקודש. בחלק השני אציג מכנים משותפים בין הדתות השונות למקורות התרבות היהודי. ההרצאה מתאימה לכל ימות השנה ובעיקר לחגי תשרי בהם נהוג לבקש סליחה.

 


חנוכה בתרבות היהודית

היסטוריה גבורה ואור

 בהרצאה אספר על מקורות החג וההשפעות התרבותיות של סמליו, באמצעות סיפורים מרגשים שנוגעים לכל אחד ואחת מאתנו.

אציג סקירה היסטורית מרתקת באמצעות סרטונים, מפות ואירועים היסטוריים מרכזיים, ואביא תיאור רגשי חוויתי באמצעות שירים וניתוח סמלים ומוטיבים מרכזיים של החג כמו המאבק לגבורת האור על החושך, כיצד נתפס מושג הגבורה בעיננו, ומה הרלוונטיות של החג עבורנו, במטרה להבין מה אנו יכולים לקחת מתוך מסריו התרבותיים לחיינו.


סוד כוחה של חירות

סקירה אוניברסלית של רעיון החירות החל מיציאת מצרים ועד למהפכות הגדולות האמריקאית, הצרפתית, אביב העמים, המהפכה הקומוניסטית, תנועת זכויות האדם של מרטין לותר קינג ואסכולת פרנקפורט. בהרצאה אשלב תמונות, קריקטורות, ציורים, סרטונים וציטוטים מכתבים מפורסמים המבטאים את רעיון החירות לגווניה בממד אוניברסלי ובתרבות היהודית. הקהל מוזמן להשתתף במהלך ההרצאה: לשאול, להגיב ולשתף במחשבות על הנושא.

 


בכל דור ודור..

הרצאה על מקורות ההגדה, מה נשתנה בה עבורנו? מדוע חשוב להמשיך לספר ולהגות בה? מי הם ארבעת הבנים ואולי הבנות? פרשנות ישראלית מנקודות מבט שונות ומה נרצה להביא לשולחן הסדר שלנו?


מי אתה החכם באדם? (קווים לדמותו של שלמה המלך)

הרצאה שמוקדשת לחכם באדם. מיהו שלמה המלך? כיצד מתוארת דמותו במקרא, מדוע זכה לתואר החכם באדם. ההרצאה עוסקת בשאלות החשובות: האם חוכמה זה דבר טוב? האם היא לטובתנו או שלפעמים עדיף לא לדעת? שלמה המלך מחבר ספרות החוכמה: משלי וקהלת ומגילת שיר השירים כתבים שהעניקו השראה רבה לתרבות ישראלית מודרנית. בהרצאה אציג ציטוטים נבחרים מהמקורות על דמותו של שלמה המלך מהתנ"ך ועד המשורר הלאומי ביאליק. בהרצאה אשלב תמונות, שירים, ציורים וקריקטורות. ההרצאה מתאימה לכל ימות השנה ובעיקר לחג סוכות בו נהוג לקרוא ממגילת קהלת המיוחסת לשלמה המלך

 


רות בתרבות העברית

באשר תלכי אלך".. – מגילת רות במפגש עם תרבות עברית מודרנית. בהרצאה נצא למסע בעקבות פרשנות תרבותית של המגילה העומדת מאחורי חג השבועות. רות המואבייה הלוא היא סבתו של דוד המלך. נערה מתרבות זרה שהצטרפה במעשה נועז לעם היהודי ובכך הייתה לגיורת הראשונה שלדמותה נכתבה מגילה שלמה בתנ"ך. בהרצאה אשלב ציטוטים נבחרים מהמקורות, תמונות וציורים של אמנים נבחרים, סרטונים וקטעים משירים ישראלים שהושפעו מסיפור המגילה. במהלך ההרצאה הקהל מוזמן לשאול, להשתתף ולהגיב.

 


קול השופר בתרבות וברוח

"השופר קשור בזיכרון דרמטי של העבר, בזיכרון ליטורגי בהווה ובזיכרון מיוחל של העתיד" (פרופ' רחל אליאור) בהרצאה נכיר מקורות מתרבות ישראל על משמעות השופר ונשמע קטעים מוסיקאליים מרגשים בהשראתו. 


השואה בשירים

"תחת זיו כוכבי שמיים, שים עלי את כף ידך! כל מילה שלי דימעה היא - נא קבלנה אל חיקך!"
ציטוט מתוך שירו של אברהם סוצקבר מגדולי משוררי היידיש שפעל במחתרת גטו וילנה והביא אתו לארץ את מיטב שירי היידיש מעולם יהודי שאבד בשואה. בהרצאה נשמע קטעים נבחרים מתוך שירים הנוגעים בכאב, בהתנגדות ובתקווה להמשכיות ממיטב המשוררים שפעלו והיטיבו לתאר בשירה את קורותיהם בשואה. בהרצאה אשלב סיפורים מעוררי השראה על גבורה יהודית מתוך אירועים שעיצבו את זיכרון השואה ותמונות של אתרים נבחרים בהם מבקרים במסעות לפולין. הקהל מוזמן להשתתף במהלך ההרצאה: לשאול ולהגיב. ההרצאה מתאימה לנוער בגילאי תיכון, לחניכי מכינות קד"צ ולמבוגרים.

 

סיפורים אישיים ביומנים ושירים מתקופת השואה

ההרצאה מתאימה לי' בטבת יום הקדיש הכללי

יום בו נושאים תפילת קדיש לזכר הנספים בשואה שמועד מותם לא נודע.

בהרצאה נשמע על נערות ונערים שביטאו את שעל ליבם ביומנים אישים, סיפורים פחות מוכרים מהידועים , נשמע משיריו הנוקבים של המשורר ולדיסלב שלנגל הפונים לליבם של בני עמו היהודים באשר הם שם, נכיר קטעים מיומנו של ראש המועצה היהודית בגטו ורשה, נשמע עדויות מאושוויץ, נגלה סיפור אהבה מרגש מהולנד, ועוד..
הרצאה מרתקת מלווה באמצעים מגוונים של סרטונים, חומרים ארכיונים ועדויות מעוררי השראה

 

משך כל הרצאה: 60 דקות. ניתן לקיים את ההרצאה גם באמצעות הזום.

עלות הרצאה בסיסית 1000 ש"ח (לא כולל נסיעות) העלות יכולה להשתנות בהתאם לגודל הקבוצה, הצרכים והרקעמתכננים אירוע, העשרה, או גיבוש לעובדים?

אני מציע מגוון של הרצאות וסדנאות מרתקות בהתאמה אישית


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.