ערכי התרבות היהודית

"את היום השמיני ברא למשוררים". כך פתחתי את השיר "בריאה" שכתבתי לפני כמעט עשר שנים כשהתחלתי את ההכשרה לרבנות חילונית הומניסטית במכון "תמורה יהדות ישראלית".
מהו אותו יום שמיני? שלא קיים בשבעת ימי הבריאה הפותחים את התורה מבראשית. זה היום בו נגמרות התשובות ומתחילות השאלות. אלו הם ערכי התרבות היהודית. הם כוללים בתוכם את התורה ואת כלל ספרי התנ"ך כבסיס לתחילתו של הסיפור היהודי. על בסיס התנ"ך הולכים ונבנים תלי תילים של יצירות ספרות, אמנות, מוסיקה, הגות, שירה מימי קדם ועד ימינו. מפעל ההתחדשות היהודית עובר לקדמת הבמה של התרבות הישראלית. ערכים המתבססים על תבונה אנושית פתוחה למגוון של זרמים ורעיונות.

תפיסת היהדות כתרבות לא שוללת את ערכי הדת היהודית אלא היא כוללת אותם בתוכה. מכילה אותם לתוך מגוון דרכים וביטויים לזהות יהודית לגווניה. היהדות כתרבות מקבלת את הרבי מלובביץ', לצד הגאון מוילנה, הרב עובדיה יוסף, ימימה אביטל, יחד עם וודי אלן, ברברה סטרייסנד וג'רי סיינפלד. המכנה המשותף בין הדמויות שציינתי, שכל אחת מהן מגדירה את עצמה שייכת לזהות היהודית.


המורשת ההיסטורית והספרותית היהודית הניחה בסיס לערכי חירות, שוויון וצדק בהעמידה במרכזה את אפוס השחרור מהעבדות במצרים כסיפור ייסודו של העם היהודי, וכנימוק עיקרי לחוקי הצדק והמשפט. (מתוך ספרו של יעקב מלכין "יהדות ללא אל" הוצאת כתר ויהדות חופשית 2003)
דוגמאות לערכים רבים הרלוונטיים לימינו ניתן לזהות בתורה. כמו למשל בפסוקים הבאים:
"וְכִי-יָגוּר אִתְּךָ גֵּר, בְּאַרְצְכֶם--לֹא תוֹנוּ, אֹתוֹ. כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם, וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ--כִּי-גֵרִים הֱיִיתֶם, בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם [..] לֹא-תַעֲשׂוּ עָוֶל, בַּמִּשְׁפָּט, בַּמִּדָּה, בַּמִּשְׁקָל וּבַמְּשׂוּרָה". (ויקרא יט)
אנו מצווים מן התורה לשמור על ערכים של כבוד האדם וחירותו. לדאוג לחלשים, ולבני המיעוטים החיים אתנו. לרדוף משפט צדק, להיאבק בשלטון רודף בצע ושררה, לבקש שלום עם שכנינו. ערכים חשובים מאוד גם לימינו. זו מסורת מתגלגלת מן הכתבים היהודים העתיקים עד לחוקי מדינת ישראל. המשפט הישראלי שואב לא פעם השראה מן התלמוד. השירה, האמנות והפופ הישראלי ניזונים מן התרבות היהודית.

חשוב להכיר ולטפח זהות יהודית המתבססת על מגוון מקורות מהתנ"ך עד לספרות הגאונים למסורות יהדות אשכנז, ספרד, אתיופיה, אמריקה ותימן אלו הם הערכים של התרבות היהודית. אדם שיהיה פתוח למגוון רעיונות ודעות מהעולם היהודי, יגלה רגישות כלפי מגוון זהויות.
ערכים של סובלנות, קבלת האחר, שמירה על כבוד האדם וחירותו הם ערכים הומניסטים הקיימים גם בתרבות היהודית. אותם אני שואף לטפח בהרצאות, בסדנאות ובטקסים שאני עורך.


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.