חילוניות


 
 

"מסע היסטורי ואקטואלי אל האידיאולוגיה החילונית, מרגע כניסתה לעולמנו, דרך התהליכים ההיסטוריים שהיא עברה, ועד למאבקים העכשוויים הסוערים בהם היא מעורבת".

ציטוט מתוך אתר הסדרה "חילוניות". הפקה של מודי בר און האגדי וענת זלצר. מסע לתוך נבכי הזהות היהודית הישראלית. על חלוצית שעומדת בתשתית יסוד המדינה שעם הזמן הלכה וטושטשה עד כמעט היעלמותה, או שמא היא חוזרת?

מי מגדיר/ה את עצמו/ה היום כחילוני מעשי?

הכוונה לחילוני פעיל. לא כזה שלא הולך לבית כנסת, לא מתפלל, ועוד הרבה לא דברים שקשורים ליהדות. ולא כזה שעושה מדי פעם דברים שקשורים למסורת כי הוא מסורתי. אלא חילוני מאמין. מבית מדרשם של ברנר, טשרנחובסקי, ביאליק, גולדברג, חנה סנש, אחד העם.

מכירים אותם? אלה לא רק שמות של רחובות או של דמויות מספרי לימוד נשכחים בתיכון. הם מייסדי תשתית הקיום הישראלי.

אם שכחנו אותם, שכחנו את עצמנו, והפקרנו את מדינתנו לאורתודוכסיה שתקבע דרך אחת ויחידה להיות יהודי.

אז מה זו אמונה חילונית? מהו מעשה חילוני?

אני ממליץ בחום לצפות בסדרה ולקבל רקע מעמיק לנושא.

"חילוניות היא גם חלל, עצום ואינסופי. היא חלון – פתח לחדירת אור ואוויר פנימה – להביט בעדו החוצה, ללמוד, לדעת, לשאול שאלות".

ציטוט שמובא בסדרה מפיה מפיק המרגליות של הקריינית יהודית רביץ.

כרב חילוני הומניסטי, הדמויות המדוברות בסדרה הן אורים ותומים מתווי דרך לכיווני הלימוד שאני מנחה והטקסים שאני עורך. הרצאות לקראת חגים ומועדים, בר מצוות, אזכרות וחתונות בהשראת התרבות היהודית.

הסדרה מספרת את סיפורם של מתווי הדרך להבנה שיהדות וישראליות יכולות ללכת יחד לבנות ולהבנות זו עם זו וזו מזו. אפשר להיות ניזון ממקורות התרבות היהודית ולהאמין באדם. זה ממש יכול ללכת יחד. אפשר לקרוא וללמוד מהמקורות ולזהות בהם ערכים הומניסטים שתואמים את האמונה החילונית.

צפו בסדרה. היא מכילה קטעי ארכיון מרתקים.

הזדמנות לשמוע את טשרנחובסקי ( זה מהשטר של חמישים שקלים) מדבר. תמונות וסרטונים מדור המייסדים. מחלוקות וויכוחים שיכולים לשפוך אור על המצב הנוכחי במדינה.

אם אתם/ן רוצים/ות לדעת מה מציע רב חילוני בקרו באתר שלי שכתובתו:  eladarnon.co.il

 
התמונה באדיבות ויקיפדיה בערך הסדרה חילוניות
לצפייה בסדרה של "כאן 11" היכנסו לאתר שכתובתו: 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.