הרצאות העשרה


הגות ציונית

סדרת מפגשים (בין שלושה לשישה לפי בחירה) בהם נפגוש דמויות מופת מתרבות ישראל כמו: א.ד. גורדון, ברנר, אחד העם, כצנלסון, מניה שוחט, רחל ינאית בן צבי.

בכל מפגש אלמד על פועלה של דמות מרכזית בתנועה הציונית. אביא דוגמאות מרתקות ממפעל חייה ואקיים שיח פתוח סביב המורשת שהנחילה עבורנו. בכל מפגש אשלב דוגמאות אקטואליות בעזרתן נגלה כיצד הדמות רלוונטית לימינו וקשורה למציאות חיינו בישראל.

 


אמונה חילונית

בהרצאה אעלה את השאלות: מהי אמונה חילונית? במה מאמינים יהודים חילונים? האם לחילונים נדרשת אמונה?

על השאלות נענה בשיח פתוח בעזרת דוגמאות שאביא מפועלן של דמויות מופת מתרבות ישראל כמו: שפינוזה, מנדלסון, ביאליק, לאה גולדברג, חנה סנש, נעמי שמר ועוד אשר הורישו לנו תרבות ומורשת מעוררת השראה.

 


משטרים ואנשים

הרצאה מרתקת על אנשים (גברים ונשים) שפעלו על פי צו מצפונם במשטרים טוטליטריים. בהרצאה אשלב ציטוטים מקוריים של סופרים שהתנגדו למשטר הקומוניסטי בבריה"מ ולמשטר הנאצי בגרמניה ואציג סרטונים מרתקים על החיים באיראן ובצפון קוריאה.

ההרצאה עונה על שאלות חשובות כמו: כיצד פועלים אנשים בחיי היום יום במשטר טוטליטרי. מה מידת מעורבות השלטון בחיי האזרחים. כיצד פועלים מתנגדי משטר תחת פיקוח נוקשה של מנגנוני הביטחון..

 


פרנץ קפקא – יהודי מחפש משמעות

מי מאתנו לא נתקל בסיטואציה "קפקאית" בהתמודדות עם בירוקרטיה מול מוסדות המדינה וארגונים גדולים? בהרצאה נגלה את דמותו ופועלו של פרנץ קפקא מגדולי הסופרים היהודים במאה העשרים שעל שמו נוסד מטבע הלשון "סיטואציה קפקאית". האם הוא פעל מתוך ערכי התרבות היהודית או מתוך תפיסה אוניברסלית המבקשת לפנות לכל אדם אשר נקלע לסבך הבירוקרטיה עד אובדן. כמו האזרח יוזף ק ברומן "המשפט". בהרצאה אשלב ציטוטים נבחרים מתוך הסיפורים של קפקא ומתוך המכתב שכתב לאביו. מסמך מרתק ומלמד על ערכי תרבות יהודית במרכז אירופה שאביא מתוכו שאלות לשיח פתוח מתוך חיבור לשאלה אקטואלית הרלוונטית לחיינו: מהי תרבות יהודית ישראלית?

 


סבא לא היה נאצי - הגרמנים וזיכרון השואה

"במהלך כל תקופת ההכשרה שלי כתותחן בטנק, לא נשמעה כל התייחסות לפשעי המלחמה שנחשפו בהמשך, אבל האי ידיעה הזאת לא הייתה יכולה לטשטש את התובנה כי היה לי חלק במערכה שתכננה, ארגנה והוציאה אל הפועל את השמדתם של מיליוני בני אדם" (גינטר גראס, קילוף הבצל)

בהרצאה אביא דוגמאות ממגוון תחומים כמו ספרות, קולנוע, היסטוריה ואקטואליה בכדי להמחיש את הנרטיב הגרמני לזיכרון השואה 


בין השראה לגעגוע

מפגש היידיש והלאדינו עם העברית. הרצאה שבמהלכה נצא יחד למסע בעקבות שירים שהיו לפסקול התרבות היהודית בתפוצות אשכנז וספרד. אביא דוגמאות וסיפורים מיצירתם של אברהם גולדפאדן, מרדכי גבירטיג, איציק מאנגר, קדיה מולדובסקי, משה דוד גאון, יצחק לוי ועוד רבים וטובים. הרצאה המשלבת בין הסיפור האינדיבידואלי לתרבות המשותפת שלנו.

אציג קטעים מתוך שירים נפלאים מהקלאסיקה היהודית ואספר סיפורים על עולמם של המחברים...

ניתן להזמין את ההרצאה כמופע מוסיקלי בשילוב עם זמרת מקצועית ונגן (בעלות נוספת)

 


שרים עם העולם

בהרצאה נשמע חלקים מתוך שירים שליוו את הפסקול הישראלי מימי ראשית המדינה ועד ימינו. נשמע סיפורים העומדים מאחורי השירים ונגלה יחד כיצד רוסית, צרפתית, יוונית וספרדית השתלבו בתרבות הפופ הישראלי והזמר העברי לדורותיו. תתפלאו לגלות כמה התרבות המוסיקאלית שלנו משוחחת עם העולם.

 


ירושלים בראי הדתות

בהרצאה נכיר את חשיבותה של ירושלים בירת ישראל לשלושת הדתות המרכזיות בעולם באמצעות קטעי מקורות כתובים וקטעי המחשה ויזואליים.

נעלה שאלות מרתקות על חשיבותה ומרכזיותה של העיר.

הרצאה שתשפוך אור על נקודות המחלוקת כמו גם על המכנה המשותף של תפיסתה כעיר שלום לפי חזון הנביאים.


בהרצאה נכיר שתי דמויות מרתקות בנוף היהודי, נפגוש שירים נפלאים של יהודה עמיחי ואלזה לסקר שילר.

שניהם מגרמניה. שניהם עסקו בפואטיקה שלהם ביהדות ואלוהים.

עמיחי תרגם שירים של אלזה לסקר שילר לעברית בזמן שהיא קראה לשיריה שירים עבריים


יהדות אינטימית זרה או מקומית? אלוהים בשירת עמיחי ואלזה לסקר שילר


 

משך כל הרצאה 60 דקות - ניתן לקיים את ההרצאות באמצעות הזום

עלות ההרצאה בתיאום מראש


להעשרה, השראה וגיבוש לעובדים - מוזמנים ליצור קשר

אני מציע מגוון של הרצאות וסדנאות מרתקות בהתאמה אישית


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.