תרבות וחגי ישראלהדרך לחוף הסליחה

איך מבקשים סליחה בדתות השונות וממי? הרצאה סוחפת למסע בעקבות נפש האדם. ההרצאה מחולקת לשני חלקים. בחלק הראשון אציג את משמעות מושג הסליחה בנצרות, באסלאם ובבודהיזם באמצעות סרטונים, תמונות, מייצגי אומנות וציטוטים מכתבי הקודש. בחלק השני אציג מכנים משותפים בין הדתות השונות למקורות התרבות היהודי. ההרצאה מתאימה לכל ימות השנה ובעיקר לחגי תשרי בהם נהוג לבקש סליחה.

 


אמונה חילונית

בהרצאה אעלה את השאלות: מהי אמונה חילונית? במה מאמינים יהודים חילונים? האם לחילונים נדרשת אמונה?

על השאלות נענה בשיח פתוח בעזרת דוגמאות שאביא מפועלן של דמויות מופת מתרבות ישראל כמו: שפינוזה, מנדלסון, ביאליק, לאה גולדברג, חנה סנש, נעמי שמר ועוד אשר הורישו לנו תרבות ומורשת מעוררת השראה.

 


סוד כוחה של חירות

סקירה אוניברסלית של רעיון החירות החל מיציאת מצרים ועד למהפכות הגדולות האמריקאית, הצרפתית, אביב העמים, המהפכה הקומוניסטית, תנועת זכויות האדם של מרטין לותר קינג ואסכולת פרנקפורט. בהרצאה אשלב תמונות, קריקטורות, ציורים, סרטונים וציטוטים מכתבים מפורסמים המבטאים את רעיון החירות לגווניה בממד אוניברסלי ובתרבות היהודית. הקהל מוזמן להשתתף במהלך ההרצאה: לשאול, להגיב ולשתף במחשבות על הנושא.

 


מי אתה החכם באדם? (קווים לדמותו של שלמה המלך)

הרצאה שמוקדשת לחכם באדם. מיהו שלמה המלך? כיצד מתוארת דמותו במקרא, מדוע זכה לתואר החכם באדם. ההרצאה עוסקת בשאלות החשובות: האם חוכמה זה דבר טוב? האם היא לטובתנו או שלפעמים עדיף לא לדעת? שלמה המלך מחבר ספרות החוכמה: משלי וקהלת ומגילת שיר השירים כתבים שהעניקו השראה רבה לתרבות ישראלית מודרנית. בהרצאה אציג ציטוטים נבחרים מהמקורות על דמותו של שלמה המלך מהתנ"ך ועד המשורר הלאומי ביאליק. בהרצאה אשלב תמונות, שירים, ציורים וקריקטורות. ההרצאה מתאימה לכל ימות השנה ובעיקר לחג סוכות בו נהוג לקרוא ממגילת קהלת המיוחסת לשלמה המלך

 


רות בתרבות העברית

באשר תלכי אלך".. – מגילת רות במפגש עם תרבות עברית מודרנית. בהרצאה נצא למסע בעקבות פרשנות תרבותית של המגילה העומדת מאחורי חג השבועות. רות המואבייה הלוא היא סבתו של דוד המלך. נערה מתרבות זרה שהצטרפה במעשה נועז לעם היהודי ובכך הייתה לגיורת הראשונה שלדמותה נכתבה מגילה שלמה בתנ"ך. בהרצאה אשלב ציטוטים נבחרים מהמקורות, תמונות וציורים של אמנים נבחרים, סרטונים וקטעים משירים ישראלים שהושפעו מסיפור המגילה. במהלך ההרצאה הקהל מוזמן לשאול, להשתתף ולהגיב.

 


השואה בשירים

"תחת זיו כוכבי שמיים, שים עלי את כף ידך! כל מילה שלי דימעה היא - נא קבלנה אל חיקך!"
ציטוט מתוך שירו של אברהם סוצקבר מגדולי משוררי היידיש שפעל במחתרת גטו וילנה והביא אתו לארץ את מיטב שירי היידיש מעולם יהודי שאבד בשואה. בהרצאה נשמע קטעים נבחרים מתוך שירים הנוגעים בכאב, בהתנגדות ובתקווה להמשכיות ממיטב המשוררים שפעלו והיטיבו לתאר בשירה את קורותיהם בשואה. בהרצאה אשלב סיפורים מעוררי השראה על גבורה יהודית מתוך אירועים שעיצבו את זיכרון השואה ותמונות של אתרים נבחרים בהם מבקרים במסעות לפולין. הקהל מוזמן להשתתף במהלך ההרצאה: לשאול ולהגיב. ההרצאה מתאימה לנוער בגילאי תיכון, לחניכי מכינות קד"צ ולמבוגרים.

 

משך כל הרצאה: 60 דקות. ניתן לקיים את ההרצאה גם באמצעות הזום.

עלות הרצאה בסיסית 1000 ש"ח (לא כולל נסיעות) העלות יכולה להשתנות בהתאם לגודל הקבוצה, הצרכים והרקעמתכננים אירוע, העשרה, או גיבוש לעובדים?

אני מציע מגוון של הרצאות וסדנאות מרתקות בהתאמה אישית


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.