מאור הירח לילדי הירח – יום הולדת חמישים לאביב גפן


מאור הירח לילדי הירח - יום הולדת חמישים לאביב גפן


אני זוכר את עצמי לפני שלושים שנה, בגיל בר מצווה. ימי "רוקסן" הסוערים, אותם הכרתי דרך בן דוד שהיה גדול ממני בכמה שנים, וחווה הופעות חיות של להקות כמו  "איפה הילד", "נושאי המגבעת", "רוקפור". מבין הלהקות האלה צמח הנער המאופר אביב גפן.  עם אמירה ייחודית, מנהיגות מורדת. "אנחנו דור מזויין". אני זוכר הופעה שלו בפסטיבל ערד, כשהייתי בגיל תיכון, זו הייתה חוויה חזקה מאוד.

אביב גפן גדל בבית ישראלי קלאסי. שורשיו שזורים במשפחה של משה דיין, מגדולי הגנרלים של מלחמות ישראל. אביו הצנחן הקרבי, שליווה את פסקול הילדות שלנו עם "הכבש השישה עשר", ולא היסס לבעוט בנפש הרגישה של הישראליות כדי לטלטל את העגלה המדרדרת לתהום מוסרי של כיבושים וגאווה מנופחת .

אביב גפן ליווה את פסקול הנעורים בתחילת שנות התשעים עם "אור הירח". עם הזמן הלך ונטמע במיינסטרים הישראלי כשהפך לאחד השופטים ב"דה וויס", אחד האייטמים של תרבות הרייטינג הפופולארי.

מה שהוביל לניגודיות בין המהפכנות הנערית שלו, שסחפה דור שלם, כמו "נוער הנרות" לאחר רצח רבין, שגפן היה אחד הזמרים שהשתתפו בעצרת למען השלום בערב שבו נרצח רבין בכיכר מלכי ישראל, לבין הבורגנות הקונפורמית שהוא נמצא בה היום.

אפשר לומר שגפן חטא בבינוניות כשהשתלב במיינסטרים של התרבות הישראלית הפופולארית, אך אולי זה היה טבעי לעשות.

אם תרצו הגשמה של השיר "ילדי הירח" שכתב אהוד מנור ללחן וביצוע נפלא של שלמה יידוב. השיר מתאר את המעבר של "ילדי הפרחים" בארה"ב של שנות השישים שהפכו מהיפים שרוצים "לעשות אהבה במקום מלחמה", ליאפים שעוזרים לאבא לנהל חנות למוצרי חלב ולוקחים משכנתא אחרי החתונה, כי לשם מובילים החיים הבוגרים.

 אולי כך שזור סיפורו של גפן. אומן ישראלי שמשלים עם המציאות סביבו, מתברגן, מקים משפחה ומשלים עם צדדים אחרים בחברה, בהם "בעט" בנעוריו.

כמו למשל במופע המשותף עם אברהם פריד מגדולי הזמר החסידי, והפניה שלו לפיוס עם המתנחלים והחרדים, ובתמונה המפורסמת שלו לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתקופת הקורונה, אולי מאין השלמה עם האיש שעמד בכיכר ציון בהפגנה המפורסמת שהסיתה נגד רבין.

גפן אחד האומנים הפעילים והידועים בתרבות הישראלית. הוא לא שירת בצבא, מטעמי פרופיל או מסיבות פוליטיות, הנושא נדון לא פעם בתקשורת.

גפן מייצג קול מעניין, מזוקק, ייחודי, אולי גם בנאלי בשנים האחרונות. אין ספק בהיותו יוצר ומוסיקאי מוכשר. מגיע לו שלל ברכות ליום הולדת חמישים, למעשה זה גם יום הולדת שלנו, חובבי התרבות הישראלית.


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.