חידוש עצמאות בצל מלחמת הישרדות


חידוש עצמאות בצל מלחמת הישרדות


 
75 שנה אחרי מלחמת העצמאות. מלחמה שהתרחשה בכל החזיתות. קרבות על הבית. בערים המעורבות: יפו, רמלה, צפת.

בקיבוצים, בצירים מרכזיים.
שיירת יחיעם בצפון. שיירת הל"ה בגוש עציון.
בתוך הקרבות התכנסה ממשלה זמנית בחטף והכריזה על הקמת מדינה.
כך זה התחיל. בחיפזון, כשהאש רועמת בחזיתות, כשהעולם מביט בעין בוחנת.
מה עושים היהודים. האם הם ראויים למדינה עצמאית בתוך אומות העולם. חיפזון כמו עם שיוצא שוב מעבדות לחירות. מגלות לריבונות. זה סיפורה של מלחמת העצמאות.
ב 7 באוקטובר 2023 נפרצו שוב גבולות המדינה. נשברה קונספציה. תחושת ריסוק ביטחון אישי של כל אזרח ואזרחית בישראל. נקלענו למלחמת עצמאות חדשה. מלחמה שיכולה להביא לחידוש הברית בין עם למדינתנו.
האם אנחנו ראויים לריבונותנו בהיעדר יכולת לקיים חיים בביטחון?
בעולם נושבים קולות מכיווני רוחות שונים. הלגיטימציה נשחקת בעוד אנו נעשים שוב חזקים, מלקקים את הפצעים, בוכים עם משפחות החטופים בעוד צה"ל מוביל מהלומות על עזה כדי למוטט את ארגון חמאס.
כיצד נחדש את החזון?
כיצד נקיים חברת מופת כזו שתבטיח את שלום כל אזרחיה ללא הבדל דת, גזע ומין, כשהתותחים רועמים והמטוסים מטילים פגזים בלי הרף. מלחמה בטרור.
הטרור גם פנימי. בכל אחד ואחת מאתנו נטועה חרדה. מכאן, זה בדיוק הזמן להזכיר ולהיזכר בסיפור הגדול שהביא אותנו לכאן. לפתוח את הספרים, לגשת לסבתות ולסבים שעוד אתנו, ולשמוע על חלום שהתגשם. משואה והעפלה לבניין ותקומה.
זו לא קלישאה, זו זהות. אישית, עדתית, לאומית. סיפור רב תרבותי של גלי עליה ובניית חברה. עם כל הקשיים.
סיפור לאומי שאינו אגדה.
בימים אלו אנו מחדשים אותו. כל אחת ואחד בשמירה על הביטחון האישי, באמונה בזכותנו על הארץ, בדבקות באתוס הושטת יד לשכנינו. בערים המעורבות ובכפרים השכנים ליישובי הספר.
עצמאות העם היהודי במדינתו איננה רק שאלה של ביטחון. מלחמה זה מצב הישרדותי.
יחד אתו נבנה פה עם שפולג ושוסע מקרע חברתי של מלחמת שבטים על סף חורבן בית שלישי.
מתוך מלחמה עזה יבנה העם מחדש ויחדש את עצמאותו. זו השעה לשוב ולחזור לכונן כאן חברת מופת. עם כל קנה שיורה בחזית, ניצב בעורף מחנך ומחנכת.
הורה, מורה, גננת ומדריך נעורים שבכוחם לאחות את הקרע ולחדש את הברית לחידוש ערכים מתוך הכרזת עצמאות נושנה, שעודנה תלויה על הקיר בכיתה.
"שורו הביטו וראו" 75 שנה קדימה.

בהרצאות שאני מציע נוכל להתעמק יחד בסדרת מפגשים על ראשית הציונות והעומדים מאחורי החזון, על דמויות מופת בתרבות ישראל, על מורשת השואה והמרד ונושאים מעניינים נוספים.

מוזמנים לבקר בלינק של הרצאות וסדנאות באתר בחרו לכם/ן והזמינו

https://www.eladarnon.co.il/

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.